Sourmate, sadece Ekşi Sözlük yazarlarının üye olabildiği bir insan bulma platformudur. Yazarların "veritabanı" olarak adlandırılan çeşitli başlıklar altında binlerce entrynin arasında kaybolmak yerine kullanabilecekleri, kendilerini yazılı ve görsel olarak daha rahat ifade edebilecekleri bir alternatif olarak düşünülmüştür. Üyeler yaş, cinsiyet, uzaklık, niyet gibi çeşitli kategorilerde filtreler kullanarak diğer yazarları keşfedebilir ve onlarla mesajlaşabilir. Sosyalleşirken Ekşi Sözlük'teki kimliğini gizlemek isteyen yazarların sözlük nickinden bağımsız bir nick kullanarak anonim kalması mümkündür. Sourmate tıpkı sub-etha siteleri gibi Ekşi Sözlük'ten bağımsızdır ve maddi çıkar odaklı olmayan bir hobi ürünüdür. İsmi "sourtimes" ve "soulmate" kelimelerinin birleşiminden elde edilmiştir.
Üyelik sırasında bütün yazarlar sistemin türettiği güvenlik kodunu geçici olarak (üyelik oluşturulana kadar) herhangi bir entrylerine ekleyerek aktif bir Ekşi Sözlük yazar hesabına sahip olduklarını doğrulamaktadır. Bunun dışında, siteye Ekşi Sözlük'teki sub-etha kısmından girilmese de, her oturum açma sırasında üyenin Ekşi Sözlük hesabının geçerliliği de otomatik olarak kontrol edilmekte ve oturum açma sırasında aktif yazar hesabı olmadığı tespit edilen üyelerin Sourmate hesapları otomatik olarak kapatılmaktadır. Ayrıca bazı şüpheli durumlarda kullanıcıların otomatik veya elle kontrolü mümkündür.
Şu anda çaylaklar hesap oluşturamamaktadır. İlerleyen zamanlarda bu durum belki değişebilir. Bununla ilgili görüşleriniz için: cehennemdengelentantuni·._.·(at)·._.·gmail.com
Bunun ana sebebi Ekşi Sözlük'ün sub-etha modülüne uzun bir süredir yeni site kabul etmemesi ve teknik imkanı sunmaması. Ayrıca, site özelliklerinin etkili kullanılabilmesi için üyelerin sözlükten alınamayan bazı ek bilgi alanlarını da doldurması gerekmektedir. Onay kodu ile üyelik daha uğraştırıcı olabilir fakat sitenin var olmasının ve sadece Ekşi Sözlük yazarları tarafından kullanılmasının şimdilik tek yoludur.
Şüpheli yaklaşmanız anlaşılabilir, özellikle sub-etha benzeri bir giriş mekanizmasına sahip olmaması sebebiyle. İki yıl önce, site yapım aşamasındayken Ekşi Sözlük'e yazılmış şu mesaj ve "sourmate.org" alan adının iki yıl önce alınmış olması belki sizi bir nebze rahatlatabilir. Bu proje iki yıl önce yapılmaya başlanmış fakat iş/okul gibi sebeplerle ara verilerek ancak şimdi kullanıma hazır hale getirilebilmiştir. Sourmate gerçekten de pratik yapmak, web projesi açısından portfolyo oluşturmak ve kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermek için yapılmıştır. İsterseniz denemek için hesap alabilir, hoşunuza gitmezse hesabınızı bir daha kullanmayabilir, hesabınızı ayarlardan görünmez yapabilir veya bilgilerinizi sildirebilirsiniz. Belli sayıda bir üyeye ulaşılabilirse Ekşi Sözlük ile tekrar iletişim kurulmaya çalışılması düşünülmektedir, belki o zaman diğer sub-etha sitelerinde olduğu gibi üyeliksiz giriş özelliği Sourmate tarafından kullanılabilir hale gelebilir. Bir de şöyle düşünün, kim iki yıldır böyle bir komplo kuracak kadar işsiz olabilir? Herhangi bir komplo ile ne başarılabilir? Şüpheleriniz ve iletişim için: cehennemdengelentantuni·._.·(at)·._.·gmail.com
Kesinlikle hayır. Yazarlığınız entrynize ekleyeceğiniz onay kodu ile doğrulanmaktadır. Sourmate'in Ekşi Sözlük'ten bağımsız olması sebebiyle de şifrenizin aynı olması gerekmemektedir. Hesap şifreleri özellikle şifre hashlemek için kullanılan bcrypt algoritmasıyla korumaya alınmış olsa da genel olarak farklı hesaplarınız için olabildiğince farklı şifreler kullanmanız güvenlik açısından tavsiye edilir.
Anonim nicklerin önceden belirlenmiş kelimelerin rastgele kombinasyonlarından türetilmesiyle öncelikle kimlik taklitçiliğinin önüne geçmek amaçlanmıştır. Böylece hem yazarların asıl nicklerini kullanmadan (anonim olarak) sistemi kullanması mümkün kılınmış hem de Ekşi Sözlük'te spesifik bir yazarın nickiyle üyelik alınarak kimlik taklitçiliği yapılması engellenmiştir. Anonim nicklerin spesifik bir formatta olması da anonim üyelerin ayırt edilmesini kolaylaştırmaktadır. Ekşi Sözlük'teki nickinizi gizleyip anonim olmak istemeniz durumunda üyelik sırasında sizin için türetilen 10 rastgele anonim nickten beğendiğinizi seçebilir, hoşunuza giden bir nick çıkana kadar kayıt sayfasını yenileyebilirsiniz.
Size daha yakında bulunan kullanıcıları üst sıralarda gösterebilmek için her oturumunuzda sistem konum bilginize ulaşmaya çalışır. Bu konum bilgileri uzaklık hesaplanmasında güvenlik amacıyla bir miktar yuvarlanarak kullanılır ve konumunuz doğrudan kullanıcılarla paylaşılmaz. Tercihinize göre tarayıcınızdan konumunuzu bildirmemeyi seçebilirsiniz fakat bu durumda diğer kullanıcıların size uzaklığını görüntüleyemez ve uzaklıklarına göre sıralatamazsınız.
Benzerlik oranı benzerlik testi cevaplarınızın benzerliğine göre özel bir formül ile hesaplanır. Test, üyelere görece benzer üyelerin daha öncelikli gösterilebilmesi için hazırlanmıştır. Kişilik grafikleri cevaplanan bazı ana sorulara göre çizilmekte olup grafik çiziminde dikkate alınmayan sorular da benzerlik oranını etkilemektedir. Farklı soruların ağırlıkları farklı olabilir. Test, bazı mevcut ve popüler kişilik testlerinden sorularla paralellik göstermekle birlikte kendi başına standardize edilmiş ve bilimsel geçerliliği olan bir test değildir. Test, iki üyenin benzerliğini yeterli ölçüde ölçemeyebilir veya yüksek benzerlik oranı iki kişinin her zaman iyi anlaşacağı anlamına gelmeyebilir. Benzerlik oranının doğruluğu ayrıca üyelerin öz değerlendirme becerilerine de bağlıdır. Sorulara verdiğiniz cevaplar kategoriler altında toplanarak benzerlik hesaplamasında kullanılmaktadır, dolayısıyla diğer üyelerin spesifik cevaplarınızı görebilmesi mümkün değildir.
Ekşi Sözlük yazarlığınızı geçici/kalıcı olarak kaybetmeniz durumunda Sourmate hesabınız da hesabınız tekrar yazar statüsüne kavuşana kadar askıya alınmakta ve üyelerden gizlenmektedir. Ayrıca, bilinçli olarak sistemin kötüye kullanılması gibi davranışlar sebebiyle Sourmate hesabınız geçici veya kalıcı olarak kapatılabilir. Giriş esnasında şifreniz doğru fakat hesabınınız mevcut veya yazar değilse hata mesajı size bunu bildirecektir. Aksi durumda sistemden banlanmış olmanız muhtemel.
Bunun sebebi açıkçası üyelik-giriş prosedürlerinin sub-etha sitelerinden farklı olması ve Ekşi Sözlük'ün tepkisini çekebilecek uygulamalardan kaçınılmak istenmesi. Duruma göre bu kural gelecekte esnetilebilir ve uçurulmayıp sadece çaylak yapılan yazarların sisteme erişimi engellenmeyebilir. Bu konudaki bilgi ve görüşlerinizi paylaşmak için: cehennemdengelentantuni·._.·(at)·._.·gmail.com
Normal bir şekilde giriş yapabilirsiniz, sistem yazarlığınızı otomatik olarak doğrulayarak hesabınızı tekrar aktif hale getirecektir.
Evet, profilinizde ve mesajlarınızda emoji kullanmak mümkün. 😁 Bunun için mobilde doğrudan klavyenizdeki emojileri kullanabilirsiniz. Masaüstünden giriş yaptıysanız mesajlaşma sayfasındaki emoji butonundan emoji panelini açıp mesajınızıa emoji ekleyebilirsiniz. Emoji panelinde gösterilmeyen diğer emojileri kullanmak veya profilinize emoji eklemek için buradan istediğiniz emojinin "browser" kolonundaki halini kopyalayıp mesajınıza/profilinize yapıştırabilirsiniz. Mesajınızı gönderdiğinizde ya da profilinizi kaydettiğinizde emojileri olması gerektiği gibi göreceksiniz.
Sistemi yormaması adına önlem olarak böyle bir tercih yapılmıştır, ileride değişebilir. Birden fazla üyeyle mesajlaşma sekmesi açmanız durumunda son açtığınız sekme mesajları canlı olarak gösterirken daha eski sekmelerde mesaj göndermeniz durumunda mesajınız karşı tarafa anlık iletilirken karşı tarafın mesajları size anlık iletilmez. Sitenin önceliği yazarlar arasında düzenli anlık iletişim sağlamak değil, yazarların sonrasında iletişimlerini farklı platformlara taşıyabilecekleri yazarlar bulabilmesidir.
Üyelerin siteyi kullanma şekillerine göre bazı özelliklerin eklenmesi/değişmesi muhtemeldir. Siteyle ilgili görüşleriniz için: cehennemdengelentantuni·._.·(at)·._.·gmail.com
İlgili üyeyi profilinden veya mesajlaşma modülünden şikayet edebilir ve engelleyebilirsiniz. Engellediğiniz bir üye sizi arama sonuçlarında göremez ve profil bilgilerinize ulaşamaz fakat varsa eski mesajlaşmalarınıza erişebilir. Engellediğiniz bir üyeyi engelleme butonuna tekrar basarak veya ayarlar sayfasına girerek engelliler listenizden kaldırabilirsiniz.
İletişim kurarak hesabınızı kapattırma talebinde bulunmanız mümkün olsa da hesabınızı tamamen görünmez kılmak için hesap ayarlarından gizlilik ayarını da değiştirebilirsiniz. Böylece istediğiniz takdirde hesabınızı tekrar açabilirsiniz. Hesabınız gizli (devre dışı) durumdayken sistemde hiç var olmamış gibi gözükürsünüz ve bu sırada sitenin hiçbir sosyal işlevinden faydalanamazsınız. Hesabı herhangi bir sebeple kapatılan bir kullanıcı aynı Ekşi Sözlük hesabıyla başka bir hesap alamamaktadır.
Anasayfaya dön

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için bu sitede Gizlilik İlkesi doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır.